wywieranie wpływu na ludzi, konwersja
wtorek, 05 styczeń 2016 21:22

"Serduszko na zachętę" - czyli reguła wzajemności w wykonaniu WOŚP

Napisał

Reguły wywierania wpływu można stosować w Internecie, jak i poza nim - to oczywiste. I tu i tu działają równie skutecznie. O tym, że wielu marketerów korzysta z reguł możemy się przekonać, jeśli jesteśmy świadomi, jakie są to reguły i z czym się je je. O regułach można przeczytać w książce Roberta Cialdiniego, jak i w mojej - polecam obie pozycje, dla pełniejszego obrazu wykorzystania reguł w realu i Internecie.

Dziś chciałbym krótko opowiedzieć o wykorzystaniu jednej z reguł, a mianowicie regule wzajemności - w realu, a dokładniej w Lidlu :) Lidl przykładem ostatnich lat bierze udział w wielkiej zbiórce Jurka Owsiaka. Przed zapłaceniem za zakupy kasjerka dała mi dzisiaj naklejkę serduszko (dobrze wszystkim znane) mówiąc: Serduszko dla Pana na zachętę.

Serduszko na zachętę dla Pana

Serduszko wzięła moja Żona, ja jednak (nie wiem jak Ona) poczułem, że dostałem coś, co powinienem odwzajemnić... I nagle skojarzyłem, że ktoś (świadomie lub nie.. nie oceniam) próbuje mną manipulować. Ktoś (świadomie lub nie) chce, żebym się poczuł źle i odwzajemnił wyświadczoną dla mnie przysługę (o ile mogę tak to nazwać).

Reguła wzajemności mówi przecież, że musimy odwzajemnić się osobie, która coś dla nas zrobiła. Dlatego za tak ofiarowanym serduszkiem na zachętę powinny pójść częstsze datki do orkiestrowej skarbonki. Czy tak będzie oficjalnie się nie przekonamy. Znając jednak siłę tej reguły jestem przekonany, że w tym roku Lidl zbierze więcej pieniędzy na potrzeby WOŚP niż w ubiegłym roku.

A Ty co o tym myślisz?

Dawid Szczepaniec

Od 15 lat zajmuje się tematem tworzenia stron internetowych. Przedsiębiorca i wizjoner. Autor pierwszej na rynku książki o manipulacji w sieci. Twórca serwisu ekspercireklamy.pl. Współtwórca serwisu sklejbiznes.pl. Właściciel agencji reklamowej, kilku e-sklepów i marki Cartello.

Hej!

Mam nadzieję, że odwiedzisz mnie ponownie wkrótce?! Polub także fanpage. Kliknij tutaj:

Losowa recenzja:

Wywieranie wpływu
serwis sprzedajacastrona™.pl jest częścią GR4. Kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów umieszczonych na stronie bez pisemnej zgody autora jest surowo zakazane.
×
×